Okna plastikowe są produktami trwałymi i solidnymi, dlatego tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w nowym budownictwie, ale i w szkołach, urzędach czy nawet w starych kamienicach. Okna PCV to inwestycja na wiele lat, jednak trzeba także pamiętać, że długość tego okresu może różnić się w zależności od tego, jak będzie się dbało o stolarkę okienną. Zakup okien to nie wszystko, gdyż ważne jest również to, co nastąpi później. Jeśli będzie się prawidłowo obchodziło ze stolarką okienną, wówczas można oczekiwać, że będzie ona latami funkcjonować bez zarzutu. Jak wydłużyć czas eksploatacji okien? Oto kilka wskazówek!
Zadbaj o regularne serwisowanie okien
Okna plastikowe to produkty, które z czasem się zużywają. To naturalny proces, którego nie można wyeliminować. Jednak można go spowolnić. Najlepszym pomysłem jest zainwestowanie w regularne, raz lub dwa razy do roku, serwisowanie stolarki okiennej. O okna plastikowe należy bowiem tak samo dbać, jak o samochód czy inne urządzenia. Dzięki temu można zapobiec naprawdę poważnym awariom, które mogłyby nawet oznaczać konieczność wymiany stolarki okiennej na nową. Są to duże koszty, których lepiej unikać. Podczas serwisu okna PCV poddawane są przeglądowi technicznemu i w zależności od wykrytych usterek, przeprowadzane są prace serwisowe. Może do nich należeć chociażby wymiana uszczelek, naoliwienie okuć czy ich wyregulowanie.
Myj okna przynajmniej raz w roku
O systematycznym czyszczeniu okien PCV powinien pamiętać każdy właściciel tej stolarki okiennej. Na szczęście konserwacja tych produktów nie jest kłopotliwa. Okna plastikowe najlepiej myć w okresie wiosenno-letnim, kiedy można swobodnie otworzyć okno na oścież, bez obawy o wyziębnie domu. Do mycia ram okien wystarczy woda z płynem do naczyń, mydłem lub sodą oczyszczoną. Przyda się także miękka ściereczka lub gąbka. Nie można również zapomnieć o wyczyszczeniu szyb, np. przy użyciu specjalnych preparatów ze sklepu. W przypadku plastikowej stolarki okiennej nie wolno stosować kwasów lub substancji ściernych! Mogłyby uszkodzić ramy, a ich naprawa nie będzie możliwa. Okna PCV nie powinny być myte takimi środkami jak rozpuszczalniki z acetonem czy mleczka czyszczące używane często w kuchni czy łazience.
Sprawdź stan uszczelek okiennych
Podczas mycia okien uszczelki często są pomijane. Są to jednak produkty bardzo istotnie wpływające na funkcjonowanie stolarki okiennej. One także wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by np. nie zaczęły się kruszyć czy by nie straciły swojej sprężystości. Uszczelki wystarczy umyć płynem do mycia okien, najlepiej przy pomocy ściereczki. W trudno dostępne miejsca pomogą dostać się patyczki kosmetyczne. Bardzo ważne jest także przygotowanie uszczelek na nadejście zimy. Zanim zrobi się chłodno, warto nasmarować uszczelki, np. preparatem na bazie żywicy. Okna plastikowe z takimi uszczelkami na pewno będą funkcjonować lepiej i dłużej posłużą swoim użytkownikom.
Zatrudnij do montażu okien fachowców
Sam zakup okien plastikowych, które producent określa jako wyjątkowo trwałe, nie sprawi, że stolarka okienna w domu faktycznie będzie służyć przez lata. By mieć pewność, że tak faktycznie będzie, trzeba również zadbać o ich prawidłową instalację. Montaż okien to zadanie dla profesjonalistów z branży, a nie tanich pseudo-fachowców. By jeszcze wydłużyć czas żywotności okien, warto postawić na tzw. ciepły montaż okien. Zwiększa on trwałość całej konstrukcji stolarki okiennej, a do tego pozwala uzyskać jeszcze szczelniejszy okna, o wiele skuteczniej chroniące nie tylko przed zimnem, ale i pleśnią czy grzybami.
Okna plastikowe mogą być produktami na lata, ale nie wolno lekceważyć prawidłowego obchodzenia się z nimi. Na początku ważny jest ich montaż, najlepiej zdecydować się na ciepły montaż okien przy użyciu taśm RAL i pianki PUR. Później trzeba pamiętać o ich regularnym myciu, zarówno ram okien, jak i szyb czy uszczelek. By nie doszło do poważnych awarii, pomocne okaże się systematyczne serwisowanie całej stolarki okiennej.