Co wpływa na popularność okien plastikowych?

Obecnie stolarce okiennej stawia się duże wymagania. Dotyczą one zarówno parametrów technicznych, jak i estetyki. Wynika to m.in. z faktu, że rośnie zainteresowanie budownictwem energooszczędnym i pasywnym, które znacznie obniża koszty zużycia energii cieplnej. Produkty, które najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych budynkach, to okna plastikowe. Popularność tej stolarki okiennej stale rośnie. Okna PCV są bardzo chętnie kupowane zarówno przez właścicieli domków jednorodzinnych, jak i inwestorów stawiających bloki mieszkalne. Dlaczego tak duży popyt dotyczy właśnie tych okien, kiedy do wyboru są także tradycyjne okna drewniane i lekkie okna aluminiowe?

Niska cena

Wiele osób przy wyborze stolarki okiennej przede wszystkim kieruje się względami finansowymi. W końcu im niższa cena okien, tym lepiej dla domowego budżetu. Na szczęście w przypadku okien PCV cena nie oznacza gorszej jakości – wprost przeciwnie! Okna plastikowe to produkty bardzo trwałe i solidnie wykonane, które posłużą swoim użytkownikom przez wiele lat, jeśli tylko będzie się o nie właściwie dbało. Okna plastikowe to najtańsza stolarka okienna w porównaniu z oknami drewnianymi czy aluminiowymi.

Niski współczynnik przenikalności cieplnej

W przypadku okien bardzo ważna jest ich energooszczędność. Okna PCV oferują bardzo dobre parametry termoizolacyjne, więc nadają się nawet do budownictwa pasywnego. Nie ma żadnego problemu, aby zaopatrzyć się w okna plastikowe o Uw wynoszącym 0,8 W/(m2*K) czy nawet mniej. A jak wiadomo im niższy współczynnik przenikalności cieplnej całego okna, tym lepiej, bo straty ciepła są mniejsze. Jeśli dodatkowo zastosuje się ciepły montaż okien, wówczas uzyskuje się naprawdę szczelne okna PCV.

Wysoka estetyka

Kiedyś okna plastikowe kojarzyły się wyłącznie z niezbyt estetycznymi, wyłącznie białymi produktami. Ale te czasy już minęły! Nowoczesne okna PCV można dostać w niemal dowolnym kolorze. Do tego dostępne są także drewnopodobne okleiny czy nakładki aluminiowe. Okna plastikowe mogą mieć dowolne kształty, od tradycyjnych prostokątnych po bardziej awangardowe trapezoidalne czy okrągłe. Można je także doposażyć w atrakcyjne wizualnie szprosy czy oryginalne shuttersy. Plastikowa stolarka okienna może mieć także różne linie skrzydła, które np. podkreślają subtelny charakter okna albo optycznie zwężają profil okienny.

Odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne

Właściciele okien plastikowych nie muszą obawiać się, że ich stolarka okienna zniszczy się czy wypaczy na skutek działań czynników atmosferycznych. Okna PCV są bowiem bardzo odporne zarówno na silny wiatr, jak i niskie czy wysokie temperatury. Okna plastikowe doskonale radzą sobie z deszczem, śniegiem, a także promieniowaniem słonecznym. Wcale nie jest tak, że białe okna PCV żółkną na skutek działania słońca! To mit, który należy obalić. Dziś okna plastikowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów i wedle specjalnych procedur, dzięki czemu finalny produkt cechuje się bardzo dużą wytrzymałością.

Łatwość konserwacji

Myśląc o konserwacji okien, od razu przychodzi na myśl potrzeba ich odnawiania za pomocą specjalnych preparatów, jak to jest w przypadku okien drewnianych. Prawda jest jednak taka, że okna plastikowe absolutnie nie wymagają żadnych czasochłonnych zabiegów! Okna PCV należy przynajmniej raz w roku jedynie przetrzeć gąbką lub szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń lub mydłem. Warto także oczyścić uszczelki i przemyć szyby. To absolutnie wystarczy, by stolarka okienna zachowała swoje właściwości i dobrze się prezentowała.

Uniwersalność

Okna plastikowe mają tę zaletę, że wpasują się w każdy budynek i w każde wnętrze. Można je zamontować zarówno w domku jednorodzinnym, jak i w bloku, sklepie czy budynku użyteczności publicznej. Może współgrać i z wnętrzami w stylu nowoczesnym, i z domami, gdzie przeważa styl tradycyjny. Nie ma problemu, by okna PCV doposażyć w funkcjonalne dodatki, takie jak nawiewniki, stopniowany uchył, okucia antywyważeniowe. Skutecznie chronią przed hałasami, więc świetnie sprawdzą się nawet w domach zlokalizowanych w pobliżu fabryki, lotniska czy stacji kolejowej.

Dodaj komentarz