Dlaczego gwarancja na okna PCV jest ważna?

Przy zakupie stolarki okiennej wiele uwagi poświęca się cechom konkretnych produktów, np. analizuje się, który rodzaj okien i sposób ich otwierania wybrać, jaki powinny mieć współczynnik przenikalności cieplnej, jaki kształt najlepiej sprawdzi się w danym miejscu w domu. Obecnie najwięcej sprzedaje się okien plastikowych, które charakteryzują się dużą wytrzymałością, uniwersalnością, bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną oraz estetyką. Skoro już wiadomo, że okna PCV to produkty, w które warto zainwestować, pora zastanowić się, co jeszcze jest ważne w przypadku zakupu takiej stolarki okiennej. Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na gwarancję.

Czym jest gwarancja?

Gwarancja na okna plastikowe, jak i na każde inne produkty, to nic innego jak zobowiązanie producenta do bezpłatnej naprawy danego produktu, jeśli po określonym czasie od jego zakupu wystąpią w nim pewne usterki czy wady. Gwarancja zazwyczaj nie tylko dotyczy naprawy produktu, ale często również jego wymiany na nowy, jeśli zachodzi taka potrzeba. W przypadku okien gwarancja może dotyczyć zarówno całego okna, jak i jego elementów, np. okuć, profili okiennych. Nie ma żadnego przepisu, który mówi, że producent okien musi wystawiać gwarancję klientom. Nie jest też określony czas jej trwania. Wszystko zależy od konkretnej firmy. Warto decydować się na takie, które gwarancji udzielają. Wówczas ma się pewność, że jeśli dojdzie do awarii stolarki okiennej, można liczyć na nieodpłatną, fachową pomoc. Dobrze także mieć świadomość, że w niektórych przypadkach gwarancji udziela nie producent okien, ale sprzedawca.

Jaką formę powinna mieć gwarancja na okna?

Gwarancja na okna PCV zazwyczaj ma formę karty gwarancyjnej. Powinna znaleźć się na niej pieczątka producenta, podpis, data sprzedaży. W karcie gwarancyjnej zawsze obecne są także wszystkie zapisy, mówiące o tym, czego dotyczy gwarancja. Zapisy te powinny być szczegółowe, aby nikt nie miał wątpliwości, jakie usterki mogą zostać usunięte czy jakie wady doprowadzą do wymiany stolarki okiennej na nową. W karcie gwarancyjnej znajdują się nie tylko obowiązki producenta, ale także obowiązki kupującego okna plastikowe. W końcu nie wszystkie defekty są wynikiem np. wad konstrukcyjnych okien, a wynikają ze świadomych działań nabywcy. Jeśli klient postanowił np. sam zamontować okno i wówczas doszło do uszkodzenia stolarki, producent może odmówić udzielania naprawy czy wymiany okna. Warto więc zawsze przestrzegać zapisów gwarancji!

Co robić, aby nie stracić gwarancji?

Przede wszystkim postępować z oknem tak, jak jest to zapisane w gwarancji. I nie chodzi tu tylko o montaż okien, ale także o ich codzienne użytkowanie. Jeśli eksploatacja okna będzie przebiegać nieprawidłowo, wówczas nie ma co liczyć, że otrzyma się nowy produkt. Okna plastikowe to bardzo trwała stolarka okienna, ale to nie oznacza, że można nią trzaskać czy o nią uderzać. Ważne jest także ściągnięcie foli ochronnej w odpowiednim czasie, który powinien być określony w gwarancji. Zbyt długi kontakt foli z plastikowym profilem może bowiem doprowadzić do jego odbarwienia. Należy także zadbać o to, aby do zakończenia prac wykończeniowych w domu, okna PCV były odpowiednio zabezpieczone, np. przed farbą, tynkiem, pyłem. Zawsze należy chronić okna plastikowe przed ostrymi przedmiotami, rozpuszczalnikami, gorącymi urządzeniami. Dobrze jest także regularnie czyścić okna PCV w sposób, który został podany przez producenta. Dotyczy to zarówno ram okien, jak i szyb, uszczelek, okuć.

Gwarancja na okna plastikowe – czy jest konieczna?

Posiadanie gwarancji na okna PCV jest bardzo ważną kwestią. Nie warto kupować stolarki okiennej u sprzedawcy, który takiej gwarancji nie udziela. To, że dana firma daje gwarancję na swoje produkty oznacza, że jest rzetelna i dba o satysfakcję swoich klientów. Jeśli zakupione okna plastikowe nie będą funkcjonować prawidłowo, dzięki gwarancji można mieć pewność, że otrzyma się nowy produkt lub okno zostanie bezpłatnie naprawione. To bardzo ważne, gdyż stolarka okienna to dość duży wydatek, zwłaszcza jeśli trzeba ją zakupić do całego domku jednorodzinnego.

Dodaj komentarz