Najpopularniejsze kolory okien PCV

Współczesne okna PCV mają wiele do zaoferowania. Dziś wcale nie trzeba sięgać po okna drewniane lub aluminiowe, by uzyskać wysokiej jakości stolarkę okienną, która łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i estetykę. Okna plastikowe w ostatnich latach bardzo się rozpowszechniły: montuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach czy budynkach użyteczności publicznej. Za oknami tego typu przemawia także ich duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne czy łatwość czyszczenia. Bardzo ważną cechą okien PCV jest to, że można je zakupić w wielu wariantach kolorystycznych. Jakie barwy okazują się być najmodniejsze?

Do czego dobierać kolor okien?

Okna PCV można dziś zakupić niemal w dowolnym kolorze. Każdy producent ma przygotowaną listę dostępnych opcji. Na niektóre trzeba czekać krócej, na inne dłużej. Niekiedy jest ich tak dużo, że klientowi trudno podjąć decyzję. W przypadku mieszkania w bloku zadanie jest ułatwione, ponieważ okna w mieszkaniu muszą być dopasowane od zewnątrz do pozostałych okien w budynku. Natomiast w domku jednorodzinnym każdy może zamontować takie okna, jakie mu odpowiadają. Okna plastikowe przede wszystkim dobrze jest dobrać do koloru elewacji, dachu, parapetów czy rynien. Dzięki temu budynek tworzy harmonijną całość.

Jednostronny czy dwustronny kolor okien?

Osoby kupujące stolarkę okienną powinny zdać sobie sprawę, że nowoczesne okna PCV mogą być pokryte kolorem jednostronnie lub dwustronnie. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż daje więcej możliwości. Jednostronny kolor stolarki okiennej oznacza, że okna PCV od wewnątrz są białe, natomiast po zewnętrznej stronie mogą mieć dowolną barwę. Natomiast okna plastikowe pokryte kolorem dwustronnie mogą mieć inną barwę od wewnątrz i od zewnątrz. Dzięki temu każdy może dobrać stolarkę okienną zarówno do elewacji czy dachu, jak i do wnętrza domu. Trzeba jednak pamiętać, że okna o dwustronnym kolorze są droższe od okien pokrytych kolorem jednostronnie.

Biel – uniwersalna klasyka

W przypadku okien PCV wciąż bardzo popularnym kolorem jest biel. Ten fakt nie dziwi, gdyż białe okna są z jednej strony bardzo praktyczne, z drugiej eleganckie i proste. Biały kolor to także kolor uniwersalny, więc sprawdzi się i w bardziej nowoczesnym budownictwie, i w budynkach o charakterze tradycyjnym. Doskonale można go wpasować w każde wnętrza, nie wyróżnia się, więc nie przyciąga niepotrzebnie wzroku. Ponadto okna PCV w kolorze białym nie nagrzewają się podczas upałów. Absolutnie nie trzeba się obawiać, że białe ramy okien plastikowych zaczną żółknąć! Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, podczas produkcji białych okien stosuje się odpowiednie procedury, które gwarantują uzyskanie wysokiej jakości produktu, odpornego na działanie promieni słonecznych.

Okleiny drewnopodobne – styl i elegancja

Obecnie w przypadku okien plastikowych bardzo popularne stały się także drewnopodobne okleiny. Doskonale imitują one drewno, więc niekiedy trudno ocenić, czy dane okno tak naprawdę jest plastikowe, czy jednak drewniane. Współczesne okna PCV nawet po otwarciu świetnie udają okna drewniane. Do wyboru są zarówno okleiny jasne, jak i ciemniejsze, wszystko zależy od upodobań kupującego. Dziś najbardziej popularne są okleiny złoty dąb oraz orzech.

Ciemne okna – do nowoczesnego budownictwa

Nie wszyscy właściciele domków jednorodzinnych lubią drewnopodobne materiały. W związku z tym nie decydują się na okleiny, ale okna w określonym kolorze. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się okna PCV ciemne, np. antracytowe, a nawet czarne. To doskonałe rozwiązanie do domów w nowoczesnym stylu o prostej bryle. W takich barwach wspaniale prezentują się zwłaszcza ramy dużych okien. Okna plastikowe w ciemnym kolorze nadają wnętrzom charakteru i stają się wręcz designerskim elementem wyposażenia domu. Takich okien nie warto zasłaniać firanami czy innymi zasłonami! Wspaniale prezentują się samodzielnie, bez żadnych dodatków, najlepiej w towarzystwie nowoczesnych, prostych mebli czarnych lub białych.