Co wpływa na cenę okien plastikowych?

Okna PCV to bez wątpienia najtańsza stolarka okienna dostępna obecnie na rynku. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, zarówno mieszkających w domkach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, decyduje się na ich zakup. Okna plastikowe mają wiele zalet, co tylko dodatkowo zachęca do wyboru właśnie tych produktów – są trwałe, szczelne, łatwe w konserwacji, estetyczne. Jednak nie wolno zapominać, że każde dopasowanie okien plastikowych do swoich potrzeb, będzie oznaczać podwyższenie ich ceny. Kiedy można się spodziewać, że koszty związane z zaopatrzeniem się w okna PCV będą rosnąć?

Wielu osobom zależy na tym, by wydać jak najmniej na stolarkę okienną. W związku z tym zaopatrują się np. w produkty używane sprowadzone zza granicy. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza do nowego budownictwa. Na stolarce okiennej nie warto oszczędzać! Jeśli zakupi się dobre produkty, nie tylko będą służyły latami, ale także pozwolą zmniejszyć zużycie energii w domu, a co za tym idzie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Nowe okna PCV mogą jednak różnić się ceną w zależności od tego, jakie udogodnienia czy właściwości oferują.

Cena okien PCV – na co zwrócić uwagę?

Okna plastikowe zyskują na popularności nie tylko ze względu na cenę, ale także na możliwość ich personalizacji. Obecnie producenci okien oferują klientom bardzo zróżnicowane produkty, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Jakie kwestie mogą znacząco wpłynąć na końcowe wydatki związane z zakupem okien PCV?

  1. Kształt i wymiary okien – standardowe okna plastikowe, zwane także typowymi, to okna prostokątne o konkretnych wymiarach. To właśnie takie produkty są najtańsze. Często też nie trzeba długo czekać na ich dostarczenie, gdyż dostępne są od ręki u producenta. Okna plastikowe o bardziej oryginalnych formach, np. okna okrągłe, trapezoidalne, trójkątne, to już produkty droższe, ponieważ wykonywane na zamówienie. Także wielkość okien ma znaczenie. Im okno jest większe, tym oczywiście jest też droższe.
  2. Pakiet szybowy – wszystkie okna PCV mają po kilka szyb, jednak im jest ich więcej, tym okno staje się droższe. Okna plastikowe 2-szybowe to najtańsze rozwiązanie, idealne np. do garażu. Okna 3-szybowe czy o większej ilości tafli szkła to już produkty bardziej szczelne, lepszej jakości, ale ich zakup wiąże się z większymi wydatkami. W przypadku pakietu szybowego istotna jest także grubość szkła (im szło grubsze, tym droższe) czy wypełnienie międzyszybowe w postaci gazu szlachetnego (argon jest tańszy, krypton droższy). Zastosowanie np. szyb bezpiecznych VSG, samoczyszczących czy ornamentowych także będzie związane z większymi wydatkami.
  3. Profil okienny – to bardzo ważna część każdego okna. Profile okienne mają budowę wielokomorową, a im więcej komór w profilu (w połączeniu z odpowiednią grubością zabudowy), tym są one nie tylko bardziej termoizolacyjne, ale także droższe. Okna plastikowe mogą także mieć profile, w których zastosowano nowoczesne technologie. Oznaczają one np. zastąpienie wzmocnień stalowych produktami kompozytowymi. Każda taka technologia to wzrost jakości okien, ale też wzrost ceny.
  4. Dodatkowe elementy – by zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów, współczesne okna plastikowe można doposażyć w wiele praktycznych akcesoriów. Zaliczyć można do nich bez wątpienia ukryte zawiasy, system stopniowanego uchyłu czy nawiewniki. Do wyboru nie brakuje także produktów polepszających wygląd stolarki okiennej. Są to m.in. szprosy. Wybór każdego z tych elementów prowadzi do zwiększenia ceny za okna PCV, ale także oznacza lepszą funkcjonalność czy estetykę plastikowej stolarki okiennej.

Jeśli komuś zależy na tanich oknach, powinien zaopatrzyć się w okna plastikowe 2-szybowe, prostokątne, 5-komorowe, bez dodatkowego wyposażenia i o typowych wymiarach. Nie są to jednak produkty, które nadają się do nowego budownictwa. W takiej zabudowie warto zainwestować w okna PCV trzyszybowe czy nawet czteroszybowe, o większej liczbie komór w profilach, z praktycznymi dodatkami. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się także okna antywłamaniowe, droższe od standardowych, ale i bezpieczniejsze.